تبلیغات


برنامه نویسی $هک&آموزش&کتاب - گرم ترین آب معدنی جهان در مشکین شهر


برنامه نویسی $هک&آموزش&کتاب
 
ایران سرای من

محل درج آگهی و تبلیغات
 
نوشته شده در تاریخ جمعه 6 خرداد 1390 توسط برنامه نویسی&programming
[تصویر: Symposium_11687_1.gif]برای مشاهده مطالب ره ادامه مطلب بروید...
خیاو نیوز: چشمه آبگرم معدنی قینرجه با دمای ۸۶درجه سانتیگراد بعنوان داغ ترین چشمه آب معدنی جهان در دامنه های ییلاقی کوه سبلان در شهرستان مشگین شهر واقع است.
این آب گرم که در ردیف آبهای کلرایدی جهان قرار دارد در فاصله ۱۲کیلومتری جنوب مشگین شهر و در منطقه بکری واقع شده که خروجی آب گرم آن ۹لیتر در ثانیه برآورد می شود. تفاوت دمای آب این چشمه با آب خنک رودخانه مجاور آن در فصل زمستان و خلق مناظر زیبایی از یخ، برف و بخار انسان را درباره رازهای خلقت و قدرت خالق هستی انگشت به دهان می کند.

بررسی ژئوتوریسم دامنه شمالی سبلان و چشمه آب گرم قینرجه

دامنه شمالی سبلان با طبیعت سرسبز و زیبا، آب و هوای ییلاقی، تنوع زیست محیطی و فرهنگی و میراثهای زمین شناسی فراوان نظیر تنگه ها و دره ها، کوه های سر به فلک کشیده رشته کوه سبلان

و از همه مهمتر چشمه های معدنی آبگرم همانند موئیل، ایلاندو و قینرجه (دومین چشمه معدنی داغ جهان)، یکی از مناطق جذاب و دیدنی توریستی استان اردبیل است که در طول فصول مختلف سال

پذیرای کوهنوردان و گردشگران بسیاری است. وجود عشایر کوچ نشین شاهسون با دنیای هیجان انگیز و در عین حال پرمشقتشان، توجه تمام گردشگران را به سمت خود جلب می کند.

ژئوتوریسم به عنوان شاخه جدیدی از اکوتوریسم، مجموعه‌ای از علوم ژئومورفولوژی، ژئوتکنیک، ژئوفیزیک، ژئوشیمی و کلیماتولوژی است که کارشناسان علوم زمین و علاقمندان به طبیعت را برای بازدید از جاذبه‌های زمین دعوت می‌کند. طبیعت دائماً در حال تغییر و فرسایش است، اما این تغییر تحت تأثیر عوامل محیطی به صورت طبیعی صورت می‌گیرد و انسان در آن هیچ نقشی ندارد. صنعت ژئوتوریسم با شناساندن طبیعت بکر و دست‌نخورده تلاش می‌کند تا با استفاده از این مناطق، دخالت و تغییری توسط انسان در طبیعت انجام نگیرد و اگر هم صورت گرفت، در جهت بالا بردن کیفیت و امکانات استفاده از این محیط طبیعی باشد.

ایران با طبیعت گسترده و بی‌نظیر، اقلیم متنوع، ویژگی‌های زمین‌شناسی گوناگون، تنوع زیست‌محیطی- فرهنگی و هویت ویژه می‌تواند از میراث‌های زمین‌شناختی فراوان موجود در سراسر کشور نظیر غارها، تنگه‌ها و دره‌ها، مناطقی با آثار فسیلی فراوان، فرونشست‌ها و شکاف‌های بزرگ زمین‌شناسی، گِل‌فشان‌ها، چشمه‌های آبگرم و معدنی، معادن و غیره در قالب ژئوپارک‌های متعدد، به عنوان ابزاری کارساز در راستای توسعه توریسم استفاده نماید

یکی از این ابزارها چشمه‌های آبگرم است که در کشور ما بیش از ۵۵۰ دهنه از آن شناسائی شده و از این تعداد بیش از ۸۰ چشمه در استان اردبیل واقع شده است. به همین دلیل این استان از مراکز مهم چشمه‌های آب معدنی به ویژه چشمه های آبگرم کشورمان به شمار می‌رود و سالانه هزاران گردشگر خارجی و داخلی برای استفاده از این آب‌ها به استان اردبیل سفر می‌کنند. چشمه آب معدنی قینرجه با دبی l/s9 و با دمای بیش از C[sup]º [/sup]۸۲ به عنوان داغ‌ترین چشمه آب معدنی جهان، در دامنه‌های ییلاقی کوه سبلان و در نزدیکی شهرستان مشگین‌شهر واقع شده و یکی از پدیده‌های طبیعی است که از نظر ژئوتوریسم از اهمیت خاصی برخوردار می‌باشد
موقعیت جغرافیایی

کوهستان عظیم و آتشفشانی سبلان که به زبان ترکی ساوالان نامیده می‌شود، پس از دماوند معروفترین کوه ایران است که در شرق استان اردبیل(&#-3934;15َ º۳۸ عرض شمالی و ۱۴َ º۴۷ طول شرقی ) و در جنوبشرقی شهرستان مشگین‌شهر واقع شده است. این کوهستان از کوه‌های متعددی تشکیل شده که بلندترین آن با نام سلطان سبلان با ارتفاع ۴۸۱۱ متر بالاتر از سطح دریای آزاد، لقب بلندترین نقطه آذربایجان را به خود اختصاص داده است (شکل ۱). در قله این کوه حفره حاصل از آخرین فعالیت آتشفشانی سبلان به صورت دریاچه‌ای خودنمائی می‌کند
دامنه شمالی سبلان که به شهرهای مشگین‌شهر و اهر منتهی می‌شود با رودها، دره‌ها و تنگه‌ها، چشمه‌های آبگرم و سرد، یخچال‌های طبیعی و دشت‌های بکر و زیبای پوشیده از گل‌های رنگانگ، نمونه‌ای از هنر بی‌همتای خالق آن است. یکی از این شگفتی‌های بی‌نظیر چشمه قینرجه در ۱۵ کیلومتری جنوب‌غربی شهرستان مشگین‌شهر ( ۱۷َ º۳۸ عرض شمالی و ۱۴َ º۴۷ طول شرقی) است که با توجه به درجه حرارت بسیار بالا به عنوان دومین چشمه آبگرم داغ جهان معروف شده است
شکل (۱) موقعیت جغرافیایی دامنه شمالی کوه سبلان
[تصویر: Symposium_11686_1.gif]
منطقه قینرجه به دلیل قرار گرفتن در ارتفاعات و همسایگی با کوه سبلان از اقلیم آب و هوایی کوهستانی برخوردار است. میانگین بارندگی سالانه در این منطقه ۹/۳۶۷ میلیمتر با تعداد روزهای یخبندان در حدود ۸۸ روز است در حالی که خود قله سبلان در تمام طول سال دارای برف می‌باشد (شکل ۲)
شکل (۲) دورنمائی از کوه سبلان (منطقه قینرجه)
[تصویر: Symposium_11687_1.gif]
۲- روش مطالعه

روش مطالعه براساس مطالعات کتابخانه‌ای، عملیات صحرایی، عکسبرداری، استفاده از مطالعات قبلی و مطالعات زمین‌شناسی موجود در وب سایت‌های مرتبط با ژئوتوریسم استوار بوده است. در این مطالعه سعی کرده‌ایم تا به معرفی جاذبه‌های گردشگری و ژئوتوریسم دامنه شمالی سبلان و منطقه قینرجه مشگین‌شهر در محدوده جغرافیایی ذکر شده، بپردازیم.
۳- جاذبه‌های ژئوتوریسم دامنه شمالی سبلان
دامنه شمالی سبلان که با شیبی تند به سوی جلگه قره‌سو و اهرچای امتداد می‌یابد و منطقه قینرجه مشگین‌شهر که در این دامنه‌ها قرار گرفته است، با توجه به داشتن شرایط خاص اقلیمی و زمین‌شناسی از جمله قرار گرفتن در عرض‌های جغرافیایی بالا، وجود کوه‌های مرتفع سبلان همانند سلطان‌سبلان، کسری‌داغی، هرم‌داغی، کوه آی‌قار و همچنین پدیده‌هایی طبیعی همچون قوردلی گُل، چشمه‌های آبگرم موئیل، شابیل و ایلاندو و چشمه آبگرم قینرجه با دمای بسیار بالا، یخچال‌های دائمی، زیستگاه‌های حیات وحش، دریاچه‌ها، برکه‌های آب بعنوان زیستگاه پرندگان و گیاهان متنوع ، مراتع گسترده، رودخانه‌های پرآب و نیروگاه زمین‌گرمایی از موقعیت ژئوتوریسمی منحصر بفردی برخوردار است که به برخی از این پدیده‌ها و جلوه‌ها اشاره می‌کنیم:
۱-۳- چشمه‌های آبگرم منطقه قینرجه
منطقه قینرجه واقع در دامنه شمالی سبلان به دلیل قرار گرفتن در ارتفاعات کوه آتشفشانی سبلان دارای چشمه‌های آبگرم و سرد متعددی با خواص درمانی بسیاری است و توانسته به یمن وجود دومین چشمه آبگرم جهان (چشمه آبگرم قینرجه) علاوه بر گردشگران داخلی، توجه زمین‌شناشان و طبیعت‌گردان خارجی را نیز به سمت خود جلب کند. چشمه‌هایی که در منطقه قینرجه بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرند عبارتند از:
الف) چشمه آبگرم قینرجه
چشمه آبگرم قینرجه در جنوب شهرستان مشگین‌شهر و در ارتفاع ۱۲۴۰ متری دامنه شمالی سبلان و در نزدیکی چهار چشمه معدنی دیگر قرار دارد که نزدیکترین این چشمه‌ها، چشمه معدنی موئیل در غرب چشمه قینرجه است. این چشمه به سبب دمای بسیار (بیش از ºC82) بعنوان دومین چشمه آبگرم داغ جهان شناخته شده و دارای ۳ دهنه است که اهالی منطقه به ویژه عشایر شاهسون از آن استفاده می‌کنند (شکل ۳) [۷]. در کنار این چشمه رودخانه قینرجه‌چایی قرار گرفته که در پایین‌دست، بدان می‌پیوندد. دمای آب چشمه قینرجه به حدی بالاست که برای بهره‌گیری از خواص درمانی آن، در حین انتقال به مجتمع درمانی با مقداری آب سرد رودخانه قینرجه‌چایی مخلوط می‌شود تا به دمای قابل استفاده برسد.


شکل (۳) تصویری از آبگرم قینرجه مشگین‌شهر
[تصویر: Symposium_11688_1.gif]
آب چشمه قینرجه در ردیف آب‌های معدنی کلرورسدیک یا کلرورهیپوتونیک و گازدار قرار دارد [۱] و با توجه به خواص درمانی عناصر موجود در آن به ویژه گوگرد بالا، برای درمان لنفاتیسم، راشیتیسم، روماتیسم‌های مزمن سودمند است. نوشیدن این آب صفراآور و زیادکننده ترشحات معده بوده و به خاطر دمای بالا به عنوان تسکین‌دهنده درد و ضد تورم مورد استفاده قرار می‌گیرد.
در کنار این چشمه آبشار بسیار زیبایی قرار گرفته که توجه تمامی کوهنوردان و گردشگران را به سمت خود جلب می کند و منطقه را به تفرجگاهی کم نظیر تبدیل کرده است (شکل ۴)
[تصویر: Symposium_11689_1.gif]
شکل (۴) تصاویری زیبا از آبشارهای موجود در منطقه قینرجه
نمایی از مجتمع آبگرم قینرجه ( برای مشاهده در سایز اصلی بر روی عکس کلیک کنید)
[تصویر: 2010_12_2a37d114a480-300x128.jpg]
سالن پذیرایی مجتمعع (برای مشاهده در سایز اصلی کلیک کنید)
[تصویر: 2010_12_ade38a2c9f6f-300x128.jpg]
ب) چشمه آبگرم ایلاندو
چشمه آبگرم ایلاندو در فاصله ۱۱ کیلومتری جنوب مشگین‌شهر از دل زمین می‌جوشد [۴]. آب این چشمه از نوع آب‌های معدنی کلروسولفاته و بیکربناته کلسیک گازدار و گرم بوده و دارای دمای بالایی است [۱] به همین دلیل به عنوان مسکنی برای دردهای عضلانی و نیز تمدد اعصاب مورد استفاده قرار می‌گیرد. این چشمه به دلیل دارا بودن بیکربنات و سولفات، می‌تواند برای درمان بیماری‌های جلدی، دردهای رماتیسمی مزمن نیز استفاده گردد.
ج) چشمه آبگرم موئیل
چشمه موئیل، آبگرمی با دمای در حدود ºC45 است، ظاهر آب بی‌رنگ، شفاف، بی‌بو بوده و دارای مزه کمی شور است. آب این چشمه در مسیر جریان خود رسوباتی از نوع اکسیدآهن و مس بر جای می‌گذارد. چشمه موئیل با در نظر گرفتن ترکیب آب، می‌تواند در درمان بیماری‌های عفونی و ترمیم زخم‌ها مؤثر واقع گردد.

۲-۳- کوه‌های منطقه قینرجه
سلسله جبال سبلان بطورکلی ۳ قله معروف دارد. قله بزرگی که به نام سلطان‌سبلان مشهور است و ۴۸۱۱ متر ارتفاع دارد و ۲ قله دیگر به نام‌های ‌کسری‌داغی و هرم‌داغی تشکیل‌دهنده سلسله جبال سبلان هستند.
الف) کوه سلطان‌سبلان
کوه سلطان‌سبلان (در بین ۵۰َº ۴۷ طول شرقی و ۱۷َ º۳۸ عرض شمالی) با ارتفاع ۴۸۱۱ متر در جنوب شهر مشگین‌شهر سربرافراشته است. این کوه، آتشفشان مرکزی سبلان است که از پرفیرآنذزیت‌های فوران کرده در زمان ائوسن بالائی تشکیل شده است. کوه سلطان‌سبلان علاوه بر اینکه به خاطر داشتن آب و هوای مطلوب و ییلاقی و منابع غنی معدنی از اهمیت زیادی برخوردار است، در میان مردم بومی منطقه به دلیل اینکه زرتشت پیامبر در این کوه به پیامبری برانگیخته شده، دارای احترام و تقدس خاصی است. کوه سلطان‌سبلان در تمام فصول سال قله‌ای پوشیده از برف داشته و همواره پذیرای کوهنوردان و ورزش‌دوستان است. این کوه دارای [۷].
در دهانه قله کوه سلطان‌سبلان، دریاچه‌ای بیضی‌شکل وجود دارد که در ردیف دریاچه‌های آتشفشانی بوده و آب آن فقط از طریق بارش برف تأمین می‌گردد (شکل ۵) و در دامنه‌های آن چشمه‌های بیشمار و بسیار داغ یا بسیار خنک است که حتی در تابستان هم سرد و خنک هستند و به دلیل پوشش گیاهی مناسب بهترین مکان برای کوچ عشایر شاهسون بومی منطقه است [۵].

شکل (۵) نمائی از کوه سلطان‌سبلان [۵]
[تصویر: Symposium_11690_1.gif]
کسری‌داغی یکی از سه قله سلسله جبال سبلان است که در غرب قله اصلی (سلطان‌سبلان) در ارتفاع ۴۴۰۷ متری قرار گرفته و در بین مردم بومی منطقه به نام آتام‌داغی معروف است. سومین قله معروف سلسله جبال سبلان، هرم‌داغی است که آبگرم شابیل در دامنه آن قرار دارد. این کوه به دلیل قرار گرفتن در بین دو کوه سلطان‌سبلان و کسری‌داغی، چشم‌انداز بسیار زیبای دارد که چشم هر بینده‌ای را خیره می‌کند ولی به دلیل شیب زیاد و تیزی قله غیرقابل صعود است [۸].
ب) کوه آی‌قار
در ارتفاعات کوه سبلان، کوه دیگری قرار دارد که چون در تمام فصول سال پوشیده از برف و یخ است به نام آی‌قار معروف شده است. از قله این کوه، مناظر بسیار زیبا و وصف‌ناپذیری از دامنه‌های سلطان‌سبلان و کسری‌داغی دیده می‌شود، به همین دلیل کوهنوردان و مسافران زیادی مشتاق صعود و دیدن منظره طبیعی و زیبایی این قله از کوه سبلان هستند. این مناظر شامل دره‌های عمیق، سنگ‌های آتشفشانی غول‌پیکر، چشمه‌های بسیار سرد و متعدد با آبی زلال و صاف است. همچنین وجود برف و یخ در اوج گرمای تابستان از ویژگی‌های بارز این کوه می‌باشد

در ارتفاعات شمالی سبلان وجود کوه‌های متعدد در کنار یکدیگر سبب پیدایش دره‌های زیبای بسیاری همچون شیروان‌دره و رضوان‌دره شده است که توجه هر گردشگر و کوهنوردی را به خود جلب می‌کند
در ارتفاعات شمالی سبلان و منطقه قینرجه، فرسایش شدید ناشی از بارندگی‌های متوالی و برودت شدید موجب پیدایش تصاویر سنگی جالبی و غارها در کوه‌ها و دره‌ها منطقه گردیده است که می‌توان به عنوان مثال به هیکل عقاب سنگی اشاره کرد (شکل ۸).
[تصویر: Symposium_11693_1.gif]
شکل (۸) تصاویر سنگی حاصل از فرسایش در دامنه شمالی سبلان
۳- قوردلی‌گُل و آت‌گُلی
در ارتفاعات دامنه شمالی سبلان و بالاتر از چشمه آبگرم قینرجه، یکی از جاذبه‌های شگفت‌انگیز منطقه یعنی برکه قوردلی‌گُل قرار گرفته است. نام این برکه دیدنی از ۲ قسمت، قورد به معنای کرم و گُل به معنای برکه ساخته شده است. همان طوری که از نام این برکه زیبا پیداست، آب درون برکه از دور به صورت خطوطی کرمی‌شکل دیده می‌شود که تصور کرم‌دار بودن آب آن را در ذهن تداعی می‌کند، در حالی که با نزدیک شدن به آن، می‌توان دریافت که سطح آب برکه از شدت سرما و یخبندان به صورت تکه‌های یخ کرمی‌شکل درآمده و چنین منظره جالبی را پدید آورده است و نکته جالب‌تر اینکه این پدیده حتی در تابستان نیز قابل رویت است. شرایط اقلیمی منطقه موجب بارش‌های فراوانی شده و برکه‌های کوچک و بزرگ بسیاری پدید آورده است که از آن جمله می‌توان به برکه زیبای آت‌گُلی اشاره کرد
۴- پوشش گیاهی منطقه قینرجه
دامنه شمالی سبلان و منطقه اطراف چشمه آبگرم قینرجه پوشیده از مراتع و چمنزارهای طبیعی زیبایی است که چشم هر بیننده‌ای را خیره می‌کند. وجود دشت‌های پوشیده از شقایق‌های وحشی و گل‌های رنگانگ، زیبایی این مناطق را در فصول گرم سال دوچندان می‌کند [۳]. با اینکه در منطقه مورد مطالعه تنوع گیاهی چندانی وجود ندارد اما همین چمنزارهای وسیع در دامنه‌های شمالی سبلان و منطقه قینرجه، فرشی طبیعی و سبزرنگ زیبایی بر سینه سبلان گسترده است که علاوه بر ایجاد جاذب‌‌های گردشگری در منطقه محل مناسبی برای اسکان کوچ‌نشینان شاهسون است
۵- نیروگاه زمین گرمایی
کوه سبلان آتشفشان خاموشی است که در حال حاضر مرحله گرمابی خود را طی می‌کند و فعالیت آن تنها منحصر به خروج آب‌های گرم معدنی و بخارات گرمی است که به دلیل دمای بسیار بالا می‌توان از آن برای تولید انرژی برق استفاده کرد (شکل۱۱). بدین منظور پروژه زمین گرمایی ایران در منطقه مشگین‌شهر در حال احداث است و به گفته کارشناسان سازمان انرژی‌های نو ایران، با اجرای این پروژه پیش‌بینی می‌شود که با ساخت نیروگاه در این منطقه، در آینده ایران در زمره کشورهای استفاده‌کننده از انرژی زمین گرمایی قرار خواهد گرفت [۳].
[تصویر: Symposium_11696_1.gif]
شکل (۱۱) تأسیسات زمین گرمائی قینرجه
نتیجه‌گیری
در دامنه شمالی کوه سبلان و در دره ای محصور بین تپه های تراکی آندزیتی، منطقه ای سرسبز و پوشیده از شقایق به نام قینرجه قرار گرفته است. در این منطقه، وجود چشمه های آبگرم و سرد معدنی نظیر چشمه آبگرم قینرجه، موئیل و ایلاندو در کنار رودخانه خروشان قینرجه،مناطق ییلاقی و آبشارهای طبیعی و مصنوعی چشم هر ببینده ای را خیره می کند.
.: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک

پیچک